Adress

Korskyrkan Umeå
Sveagatan 10A
903 27  UMEÅ

Telefon

090-2040400

Organisationsnummer

894000-0303 

Bankgiro

5550-5192

Swish

123 – 579 29 24

Norrmjölegården

Vår sommargård

Norrmjölegården
Havsvägen 20
905 82  UMEÅ

Uthyrningsansvarig

Ivan Nilsson
070 – 608 98 51
ivan.nilsson@telia.com


Vårt team

Erik Bryskhe

Föreståndare

Telefon: 070 – 264 94 12
Epost: erik@korskyrkanumea.se

Sara Tjernström

Pastor med ungdomsinriktning

Telefon: 070 – 302 94 12
Epost: sara@korskyrkanumea.se

Ulrika Englund

Barnledare

Telefon: 073 – 336 76 99
Epost: ulrika@korskyrkanumea.se

Jesper Kronhamn

Studentpastor & Fängelsepastor

Telefon: 073 – 159 83 69
Epost: jesper@korskyrkanumea.se

Louise Sundkvist

Pastor i Sjukhuskyrkan

Telefon: 070 – 785 26 96
Epost: Louise.Sundkvist@regionvasterbotten.se
Hemsida: Sjukhuskyrkan

Maria Carlsson

Ordförande

Telefon: ‭070-519 97 98‬
Epost: ordforande@korskyrkaumea.se

Styrelsen:

  • Maria Carlsson (ordförande) 
  • Jan Kollberg (vice ordförande)
  • David Gramner (Kassör)
  • Daniel Skog
  • Lars Eriksson
  • Maria Edblom Tauson
  • Jenny Nilsson
  • Alva Stenlund

Äldste:

  • Ruth Åberg
  • Simon Skog
  • Lennart Edblom
  • Sara Tjernström
  • Kerstin Pehrsson
  • Katarina Shanbhag
  • Anton Carlsson
  • Ingrid Mjelle

Rådsansvariga:

  • Mediarådet: Mikael Peterson
  • Trivselrådet: Anna-Karin Danielsson & Eva Sandström
  • Internationella rådet: David Davage
  • Hemgruppsrådet: Samantha Davage
  • Barn & Ungdomsrådet: Sara Tjernström & Ulrika Englund
  • Fastighetsrådet: Patrik Nordenstam
  • Musikrådet: Linda Nilsson
  • Diakonirådet: Ulrika Kollberg & Sophia Nordenstam

Besöksadress

Korskyrkan
Sveagatan 10A
903 27  UMEÅ

Sommargård

Norrmjölegården
Havsvägen 2
905 82  UMEÅ